Ogromny wpływ na rozwój rolnictwa i ogrodnictwa w Krakowie miały klasztory, a szczególnie benedyktyni z Tyńca i cystersi z Mogiły. Zakonnicy przywozili ze sobą nowe rośliny i edukowali okoliczne wsie. To jednak nie jedyne ogrody, które na przestrzeni wieków miały fundamentalny wpływ to, co uprawiano w Krakowie. Zapraszamy do zapoznania się z opracowaniem na ten niezwykle interesujący temat!
Badacze uważają, że to dzięki mnichom osoby świeckie nauczyły się uprawy szlachetnych drzew owocowych i warzyw. Na zakładanych w średniowieczu przy klasztorach ogrodach wzorowano ogrody świeckie. W okresie średniowiecza w mieszczących się w Krakowie i otaczających ówczesne miasto ogrodach i małych poletkach, „uprawiano głównie jarzyny i zioła, takie jak: kapusta warzywna, rzepak, kapusta rzepa, cebula, koper ogrodowy, groch siewny oraz bób. Z roślin o zastosowaniu leczniczym, najprawdopodobniej, gdyż nie jest wykluczone również pozyskiwanie ich ze stanowisk naturalnych, uprawiano miętę, czyścicę lekarską czy lebiodkę pospolitą.
Warto też wspomnieć, że przypuszczalnie pierwszym ogrodem służącym celom naukowym był ten przy Collegium Maius. Powierzchnia ogrodu była pierwotnie dwukrotnie większa niż obecnie, z przeprowadzonych przez Karola Estreichera badań wiemy, że w drugiej połowie XV w. hodowano na jego terenie kury. Badacz
zauważa też, że na utrzymanie ogrodu wydawano spore sumy, co pozwala przypuszczać, że służył uniwersyteckim botanikom.
Całe opracowanie dostępne jest TUTAJ.
Opracowania dotyczące dziedzictwa kulinarnego Krakowa na przestrzeni wieków, autorstwa Magdy Wójcik, zostały wykonane w ramach realizacji projektu „Slow Food – CE” współfinansowanego ze środków programu INTERREG Europa Środkowa.