górne tło

Zapraszamy do świątecznego Krakowa. Warto nas odwiedzić!

Goście, którzy przyjadą do Krakowa w okresie świątecznym nie będą rozczarowani. Niezależnie od aury, w mieście będzie można odczuć wyjątkową atmosferę, bo nastrój tworzą przede wszystkim ludzie – mieszkańcy i nasi goście. Zapraszamy do zapoznania się ze świątecznymi propozycjami Krakowa!

Przed nami sporo atrakcji. Jedną z najbardziej charakterystycznych imprez odbywających się w okresie świątecznym jest jarmark bożonarodzeniowy. Rozpoczął się 25 listopada i tradycyjnie przejmie we władanie połowę Rynku Głównego. W kramach będzie można zakupić zarówno dekoracje świąteczne, w tym bombki choinkowe, jak również rękodzieło, ceramikę, wyroby ze skóry, sukna, drewna i metalu, biżuterię, a także zabawki dla dzieci i szeroką gamę pamiątek krakowskich. Nie zabraknie przysmaków: wyrobów z czekolady i marcepanu, prażonych orzechów, lukrowanych owoców, pierników czy świątecznych ciasteczek z lukrem.

Zmęczeni zakupami będą mogli posilić się w punktach gastronomicznych w straganach. Będą na nich czekać zarówno tradycyjne potrawy świąteczne, jak i przysmaki różnych kuchni świata w licznych restauracjach w centrum miasta i przy Drodze Królewskiej. Jarmarkowi towarzyszyć będą występy artystyczne i muzyczne, wysoka choinka stojąca w pobliżu kościoła Mariackiego, a najbardziej barwną imprezą towarzyszącą będzie korowód kolędniczy.

Prezenty z duszą

Kolorami i kształtami zachwycać będą także bombki choinkowe. Wiele z nich jest prawdziwymi dziełami sztuki. Polskie bombki są w wielu krajach świata produktem ekskluzywnym i luksusowym, a zawieszka „Made in Poland” jest na rynku szklanych ozdób świątecznych wyznacznikiem najwyższej jakości. Wśród nich znaleźć zarówno tradycyjne, jak i te uformowane w motywy typowo krakowskie, jak bombki w kształcie smoka wawelskiego, lajkonika, Stańczyka znanego z obrazu Jana Matejki, a także kolędników, zwierząt, kwiatów, bałwanków i wielu innych.

Nic dziwnego, że krakowski jarmark bożonarodzeniowy znalazł się, w opinii „The Times”, wśród najciekawszych europejskich targów świątecznych, który może śmiało rywalizować o odwiedzających ze swoimi odpowiednikami w Strasburgu, Brukseli, Berlinie, Wiedniu czy Kopenhadze.

Osobną atrakcję dla turystów poszukujących oryginalnych propozycji przygotowano na weekend 3–4 grudnia na Rynku Podgórskim, gdzie urządzane są Świąteczne Targi Rzeczy Wyjątkowych. Organizatorzy zaprosili przede wszystkim lokalnych twórców, artystów i rękodzielników, których prace rzadko są spotykane w codziennej ofercie handlowej. Oprócz nieszablonowych towarów niewątpliwą atrakcją będzie wiktoriańska karuzela sprzed stu lat, pamiętająca jeszcze czasy c. k. Galicji. Goście tego wydarzenia również będą mogli się posilić, wybierając z oferty, głównie slow foodu i zdrowej żywności. Miłośnicy innych rodzajów kuchni bez większego trudu także znajdą coś dla siebie w okolicznych barach i restauracjach.

Szopkarska tradycja

Warto także polecić, zwłaszcza dla miłośników piękna zaklętego w szczególe, wystawę szopek bożonarodzeniowych, które są prezentowane w różnych częściach miasta w podświetlanych gablotach lub w witrynach sklepowych. Szopka krakowska to ewenement na skalę światową. Jej twórcy przygotowują modele wielopoziomowe, bogato zdobione w szczegóły charakterystycznych elementów zabytkowej architektury miasta, które fantazyjnie połączono ze sobą lub przetworzono. W szopkowych scenkach przy żłóbku betlejemskim kolędują nie tylko pasterze, ale także figurki w strojach krakowskich, smok wawelski, czy nawet postaci ze współczesnego życia publicznego. Najpiękniejsze z dzieł są wybierane przez jury składające się z historyków i historyków sztuki, etnografów, plastyków oraz architektów i trafiają na wystawę w Muzeum Krakowa w Pałacu Krzysztofory.

Muzea zapraszają

Właśnie tam, przy rynku, dokładnie naprzeciwko kościoła Mariackiego, znaleźć można największą kolekcję szopek w Krakowie. Oprócz pięknych i finezyjnie wykończonych miniaturek mierzących od 2 metrów do kilku centymetrów można obejrzeć wystawę „Kraków od początku bez końca”, gdzie jedną z sal zamieniono na fragment szopki.

W pierwszy czwartek grudnia przy pomniku Adama Mickiewicza zaprezentowane zostaną prace zgłoszone do tegorocznego, 80. Konkursu Szopek Krakowskich. Będą one prezentowane publiczności od godz. 10 do 12, by zostać przeniesione do pałacu Krzysztofory i tam czekać na ocenę sędziowską. Krakowskie szopki znajdują się na krajowej Liście niematerialnego dziedzictwa kulturowego, a w 2018 r. umieszczono je także na Liście reprezentatywnej niematerialnego dziedzictwa ludzkości UNESCO. Warto też odwiedzić szopki kościelne – szczególnie chwalone są szopka w kościele ojców bernardynów u podnóża Wawelu, gdzie znajduje się całe miniaturowe miasteczko ze stajenką betlejemską oraz żywa szopka z przygotowana przez ojców franciszkanów przy bazylice przy ul. Franciszkańskiej, którzy jak co roku zapraszają do oglądania grup jasełkowych i wspólnego kolędowania.

Świąteczny pobyt w Krakowie umilić może także bogata oferta kulturalna. Są wśród nich: „Nowy Skarbiec  Koronny” i inne wystawy na Zamku Królewskim na Wawelu, a także ekspozycje poświęcone Tamarze Łempickiej w Muzeum Narodowym oraz Helenie Rubinstein w Żydowskim Muzeum Galicja. Nie braknie propozycji spędzenia czasu przygotowanych przez inne muzea, teatry i instytucje kultury.

Kraków warto odwiedzić o każdej porze roku, ale magia świąt z pewnością czyni pobyt w stolicy Małopolski jeszcze bardziej malowniczym.

Kulinarny Kraków belka