Dziedzictwo kulinarne rozwiń menu

Aktualności rozwiń

Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Dziedzictwo kulinarne

Placki z serem, „pirogi” i pieczywo – kuchnia Jadwigi i Władysława Jagiełły

2018-12-17

Jadwiga i Władysław Jagiełło jadali osobno – król preferował posiłki w wyłącznie męskim gronie, królowa zaś często podejmowała przy stole gości.

Żurfiksy i fajfy: życie towarzyskie dawnych krakowian

2018-12-17

W XVIII w. krakowianie spotykali się głównie w domach. Restauracji było niewiele, zazwyczaj mieściły się przy hotelach i korzystali z nich głównie przybysze.

Wódki i słodkości – pierwsze krakowskie cukiernie

2018-11-09

Rozwój cukierni i kawiarni w  to bardzo istotny element miastotwórczy. W „Czasie” z 1856 r. Redolfi opisywany jest jako soczewka, w której skupiają się wszystkie promienie wiedzy w zakresie kronikarskim. Zanim jednak krakowianie zaczęli masowo przesiadywać w kawiarniach, miejscem spotkań były cukiernie.

Książki kulinarne rodem z Krakowa

2018-11-08

Kraków – miasto literatury UNESCO – może poszczycić się także kilkoma świetnymi książkami o tematyce kulinarnej.

Innowacyjny i utytułowany pstrąg spod Krakowa

2018-11-08

To niewątpliwie najbardziej utytułowana ryba w Polsce. I chociaż Pstrąg Ojcowski gości na talerzach najlepszych polskich restauracji, to najlepiej smakuje pod Krakowem: w sercu Ojcowskiego Parku Narodowego.

Gęsi pipek, chałka i bajgle – żydowskie wpływy w kuchni Krakowa

2018-11-08

Poszczególne odmiany kuchni żydowskiej zawsze są kompromisem między zasadami koszerności narzuconymi przez judaizm, a tradycjami kulinarnymi miejsca, w którym pojawiali się Żydzi. Nie inaczej było w wypadku Krakowa.

Confecta i electuaria – słodycze na receptę

2018-11-08

Specyficznymi słodyczami czasów Jadwigi i Jagiełły były confecta i electuaria. Rachunki królewskie wspominają, że nabywane były na carnisprivium, czyli zapusty. Nie wiadomo, czy miały służyć przyjemności, czy też łagodzeniu efektów obfitych posiłków.

Kuchnia krakowska: maczanka, liptauer i kanapki

2018-11-07

Żeby odtwarzać mieszczańską kuchnię krakowską, trzeba sięgnąć do czasów monarchii Austrowęgierskiej – mówi dziennikarka kulinarna Magdalena Kasprzyk-Chevriaux.

Compendium ferculorum – pierwsza polska książka kucharska

2018-11-07

Wydane w Krakowie w 1682 r. „Compendium ferculorum, albo zebranie potraw” to pierwsza zachowana w całości polska książka kucharska.

Handelki: śniadania do północy i piramidalne kanapki u Hawełki

2018-11-07

Od lat 90-tych XIX wieku w Krakowie przy sklepach delikatesowych funkcjonowały tzw. „pokoje do śniadań”, czy też „lokale śniadankowe” lub odrębne „handelki śniadankowe”, czynne od godz. 8 do północy.

Znajdź