Strona główna rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Małopolski Szlak Winny - historia zamknięta w butelce

To w okolicach Krakowa rozpoczyna się historia wina w Polsce. Winorośle uprawiano na zboczach Wzgórza Wawelskiego już w X wieku, a przez Kraków przebiegały najważniejsze szlaki handlowe, którymi już od czasów rzymskich podróżowały także beczki z winem. Dziś tradycja produkcji wina powraca na tereny Małopolski.

Przez wieki produkcja wina na terenie Krakowa i okolic była dość marginalna, ale jak pisze Wojciech Bosak, “w średniowieczu uprawa winnic była powszechnym zajęciem w wielu miejscowościach dzisiejszej Małopolski i jeszcze w połowie XVI wieku popyt na wino w Krakowie był zaspokajany w dużej mierze przez miejscową produkcję”. Jakość tego wina pozostawiała jednak wiele do życzenia. „W Małejpolsce (pisownia oryginalna — przyp. aut.) znajdują się też i winnice, których owoc jakkolwiek do jedzenia użyty nie jest cierpkim, mianowicie jeśli lato i jesień dobrze posłuży, wszelakoż wytłaczane zeń wino cierpkie i do użycia niezdatne” - czytamy w dziele  „Polska czyli o położeniu, obyczajach, urzędach i Rzeczypospolitej Królestwa Polskiego” autorstwa Marcina Kromera, żyjącego w XVI w. dyplomaty i historyka.

Dziś na terenie Małopolski powstają kolejne winnice, a produkowane przez nie wina zdobywają medale na międzynarodowych konkursach. Największa z winnic - Srebrna Góra - znajduje się w granicach miasta Krakowa. Ale wino to nie tylko sam trunek, ale i ludzie, którzy przez cały rok dbają o rośliny, czy ziemia, na której rosną. Dlatego by lepiej poznać małopolskie wina, dobrze jest wybrać się na wycieczkę. Zadanie ułatwia, powstały w 2013 r. (wtedy wytypowano pierwsze 15 winnic) z inicjatywy Gorczańskiej Organizacji Turystycznej, Małopolski Szlak Winny, który obecnie jednoczy 40 małopolskich winnic. Główną ideą Szlaku jest zachęcenie turystów do odkrywania małopolskich winnych, spotkań z ich właścicielami, odkrywania dziedzictwa  oraz obcowania z przyrodą regionu.

W ramach Małopolskiego Szlaku Winnego organizowane są Dni Otwartych Winnic. W 2019 roku odwiedzić można jeszcze Winnicę Goja (17 sierpnia), Winnicę Srebrna Góra (14 września) i Winnicę Chodorowa (28 września).  Przewodnikami po winnicy będą jej gospodarze oraz Wojciech Bosak, dziennikarz piszący o winie, ekspert Instytutu Wina i Winorośli, wykładowca akademicki, sędzia międzynarodowy w konkursach winiarskich, krytyk winiarski i projektant wielu małopolskich winnic.

Na stronie internetowej szlaku można znaleźć świetnie opracowane przewodniki oraz mapy dla enoturystów.

pokaż metkę
Osoba publikująca: Magdalena Wójcik
Podmiot publikujący: Kulinarny Kraków
Data publikacji: 2019-08-14
Data aktualizacji: 2019-08-15
Powrót

Zobacz także

Znajdź