Strona główna rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Dzień św. Marcina - czas na młode polskie wino!

Już po raz szósty Winnica Srebrna Góra zaprosi krakowian do tego, by w święto św. Marcina spróbowali tegorocznego wina. Partnerem wydarzenia jest Miasto Kraków - Europejska Stolica Kultury Gastronomicznej 2019.

Święto młodego wina portretował już Bruegel, a tradycja otwierania pierwszych butelek wina właśnie 11 listopada związana jest z postacią św. Marcina, patrona zbiorów i winiarzy. O tej porze roku bowiem wino zwykle kończy już fermentację i klaruje się. Wtedy też nadchodził czas daniny składanej przez chłopów. Jej istotnym elementem były gęsi, właśnie wtedy najtłustsze i najsmaczniejsze.

W Krakowie dawną tradycję przywróciła znajdująca się na terenie miasta, Winnica Srebrna Góra. Pierwszy Festiwal Młodego Wina odbył się w 2013 roku i 300 zgromadzonych gości wypiło 200 butelek wina z tamtego rocznika. Popularność Festiwalu rośnie w szybkim tempie, podobnie jak areał obsadzany w Polsce winoroślami. I tak w 2017 roku gości było już ponad 1300. W tym roku Festiwal będzie więc trwał dwa dni i odbędzie się w Starej Zajezdni (św. Wawrzyńca 12).

W sobotę 10 listopada o godz. 18 zaprezentowane zostanie młode wino z rocznika 2018, do którego spróbować będzie można dań z gęsiny, a także serów i wędlin oraz innych smakołyków od znakomitych polskich producentów. Podczas imprezy wręczona zostanie nagroda św. Marcina za wyjątkowe zasługi w dziedzinie promocji polskiego wina i tradycji świętomarcińskich, a wieczór zakończą tańce. W sobotę odbędzie się też pokaz kulinarny prowadzony przez Bartka Kieżuna, który przygotuje zupę kminkową, gęsie pipki i jabłkowy strudel. Wstęp w sobotę kosztuje 40 lub 60 zł (z gwarancją miejsca siedzącego), a teren imprezy otwarty zostanie o godz. 17.

W niedzielę 11 listopada od godz. 11 do 18 w Starej Zajezdni odbędzie się Najedzeni Fest!, podczas którego na trzydziestu stoiskach będzie można spróbować potraw z różnych zakątków świata oraz zrobić zakupy. Podczas imprezy odbędą się również degustacje wina. Wstęp w niedzielę jest bezpłatny.

Partnerem wydarzenia jest Miasto Kraków - Europejska Stolica Kultury Gastronomicznej 2019.

Winnica Srebrna Góra powstała w 2008 r. i położona jest w Krakowie, u stóp klasztoru O.O. Kamedułów na Bielanach i nawiązuje do sięgającej początku X wieku historii krakowskich upraw winorośli, której ślady naukowcy odkryli na Wawelu, oraz klasztornych tradycji wytwarzania wina. Pierwsza, około 3-arowa winnica na Srebrnej Górze, której powstanie datowane jest na rok 1660, przetrwała do dziś.

Winnica Srebrna Góra jest jedną z największych winnic w Polsce: obejmuje obszar 28 ha i składa się z dwóch 14-hektarowych części: na Bielanach oraz w pobliskich Przegorzałach. Najważniejszymi z uprawianych na Srebrnej Górze szczepów są białe: Riesling, Chardonnay, Pinot Gris, Gewürztraminer, Seyval Blanc, Solaris, Hibernal oraz czerwone: Pinot Noir, Regent, Rondo, Cabernet Cortis, Zweiget i Acolon.

pokaż metkę
Osoba publikująca: Magdalena Wójcik
Podmiot publikujący: Kulinarny Kraków
Data publikacji: 2018-11-02
Data aktualizacji: 2018-11-02
Powrót

Zobacz także

Znajdź