Komunikat archiwalny

Co w krakowskich kulinariach piszczy? Smakowity wrzesień

Na straganach pojawiły się już grzyby, to znak, że nieuchronnie zbliża się jesień. Korzystajcie więc z pięknych wrześniowych dni i ostatnich imprez plenerowych w tym roku.

Co w krakowskich kulinariach piszczy? Smakowity wrzesień
Fot. Kamila Ogrodniczek

Art&Food Bazar - 1 września
W niedzielę 1 września (godz. 11-17) na Starym Kleparzu będzie można poleniuchować i zjeść smakołyki różnych kuchni świata. Art&Food Bazar na dobre już wpisał się w krakowski kalendarz towarzyski, więc jeżeli jeszcze nie udało się wam na niego trafić, udajcie się na Stary Kleparz!

Piknik Krakowski - 1 września
Już w najbliższą niedzielę pożegnamy sezon piknikowy – tym razem w stylu retro. Na ostatnim w tym roku pikniku w Parku Krakowskim będzie można podziwiać modę od lat 20-tych do 90-tych XX wieku. Najlepsze krakowskie szkoły tańca swingowego zatańczą na całodziennej klimatycznej potańcówce. Dla najmłodszych przygotowano retro warsztaty kulinarne, spacer detektywistyczny, opowieść o tym, jak bawiły się dzieci 100 lat temu w Parku Krakowskim, warsztaty i pokazy stepowania. Bogaty program ostatniego tegorocznego Pikniku Krakowskiego (szczegóły na Facebooku) uwieńczy kino na trawie.

Nocna Zmiana - 6-8,  13-15, 20-22 września
Pierwsza edycja Nocnej Zmiany odbyła się w ostatni weekend lipca i przyciągnęła tłumy. To pierwszy nocny market w Krakowie, który odbywa się na tyłach Hali 100-lecia Cracovii przy ul. Focha. Przez siedem letnich weekendów gości tu street food przygotowany przez ekipy food trucków i szefów kuchni krakowskich restauracji, rzemieślnicze napoje i dobra muzyka. W programie imprezy znalazły się też warsztaty i koncerty. Szczegółowy program można znaleźć na profilu imprezy na Facebooku.

Krakowskie Miodobranie - 6–8 września
W dniach 6-8 września 2018 r. na pl. Wolnica odbędzie się 26. Krakowskie Miodobranie. Na wydarzenie po raz kolejny zaprasza Zrzeszenie Pszczelarzy Krakowskich. Dla pszczelarzy Krakowskie Miodobranie to okazja do wymiany doświadczeń, dyskusji oraz poznania nowinek w temacie prowadzenia pasiek i sprzętu pszczelarskiego. Dla odwiedzających to możliwość kupna rzadkich miodów, pyłku i zdrowej żywności.
Warto przy tym przypomnieć, że Kraków jest pierwszym miastem w Polsce, które zdecydowało się założyć własny zespół pasiek. Urząd Miasta we współpracy ze Zrzeszeniem Pszczelarzy Krakowskich stworzył projekt urządzenia pasiek miejskich na dachach i łąkach – Pasieka Kraków. Opiekują się nimi wykwalifikowani pszczelarze. Ule postawiono m.in. na dachach Nowohuckiego Centrum Kultury czy Galerii Kazimierz.

Plac Handelka - 8 i 29 września
Jaka jest różnica pomiędzy olejem rzepakowym stojącym na półce w plastikowej butelce, a tym sprzedawanym w szklanej, ciemnej? Dlaczego niektórzy piekarze odrzucili drożdże, a zamiast tego przyjeżdżają po pracy dokarmiać zakwas? Tego będzie można dowiedzieć się na pierwszym Placu Handelka - Chleb i Przyjaciele, który odbędzie się 8 września (godz. 10-17) przy ul. Filipa 16. O tajnikach swojej pracy opowiedzą producenci serów, przetworów, wędlin peklowanych i świeżo tłoczonych olejów oraz piekarze. Do domu będzie więc można wrócić z koszykiem pełnym świetnych produktów i głową pełną nowej wiedzy. Projekt Chleb i przyjaciele jest jednym z wydarzeń organizowanych w ramach działania pilotażowego projektu Slow Food CE.
Kolejna edycja Placu Handelka - Mięsny Targ odbędzie się 29 września (godz. 9-15).

Fine Dining Week – do 11 września
Fine Dining Week to święto sztuki restauracyjnej na najwyższym poziomie. W festiwalu biorą udział świetne restauracje z całej Polski, w tym cztery z Krakowa. Ich szefowie kuchni przygotowują na tę okazję specjalne pięciodaniowe menu w cenie 129 zł. Rezerwacje odbywają się za pośrednictwem strony finediningweek.pl.  

Szama Movie Festival - 14 i 15 września
Pokazy filmów kulinarnych i 15 food trucków - tak pokrótce zapowiada się program pierwszego krakowskiego Szama Movie Festival, który odbędzie się w Kinie Kijów. W sobotę będzie można zobaczyć "Noma: my perfect storm” (godz. 15:30) i "Knife skills” (godz. 17:30), a w niedzielę "Bracia Roca na tureckim szlaku” (godz. 15:30) i "Chef Flynn - najmłodszy kucharz świata” (godz. 18).

Veganmania - 15 września
Największa w Polsce impreza promująca roślinną dietę ponownie odbędzie się w krakowskiej Starej Zajezdni (15 września, godz. 11-19). W strefie targowej można znaleźć wegańskie jedzenie serwowane przez restauracje i firmy z całej Polski, nietestowane na zwierzętach kosmetyki, modną odzież i wiele więcej. O sukcesie imprezy decydują także inspirujące wykłady i spotkania.

Najedzeni Fest! Po ziemniaki - 15 września
W niedzielę 15 września (godz. 11-17) wszyscy wielbiciele ziemniaków powinni udać się na Stary Kleparz. Mała edycja największego krakowskiego festiwalu kulinarnego pozwoli przekonać się, jak wiele potraw można przygotować z użyciem tej ukochanej przez Polaków bulwy. Na talerze trafią dania kuchni z różnych zakątków świata, zarówno wytrawne jak i słodkie.

Slow Food Masterclass - 26 września
W czwartek 26 września w Restauracji Art odbędzie się czwarta z serii slowfoodowych kolacji degustacyjnych z udziałem znanych europejskich przedstawicieli sztuki kulinarnej. Menu degustacyjne stworzym pięcioosobowy skład szefów kuchni, których łączy wspólna pasja do idei Slow Food. Tematem przewodnim kolacji będzie “Las i zboże”, a każdy z szefów kuchni zaprezentuje dania inspirowane swoim regionem. Gościem specjalnym kolacji będzie Peter McKenna współwłaściciel i head chef restauracji The Gannet w Glasgow.

Pokaż metkę
Osoba publikująca: Magdalena Wójcik
Podmiot publikujący: Kulinarny Kraków
Zobacz także
POLECAMY
POLECAMY