Strona główna rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Krakowskie Menu Stołeczne. Spróbuj specjalnych dań

W 21 krakowskich restauracjach spróbować można dań inspirowanych historią miasta oraz lokalnymi produktami. Krakowskie Menu Stołeczne to element programu Europejskiej Stolicy Kultury Gastronomicznej 2019.

Fot. Kulinarny Kraków

Krakowskie Menu Stołeczne to autorski pomysł szefa kuchni Adama Chrząstowskiego, który nauczył zawodu wielu krakowskich szefów kuchni i kucharzy, a teraz chce ich przekonać do tego, żeby dokładniej przyjrzeli się dziedzictwu kulinarnemu Krakowa. – Historię i kulturę naszego miasta można pokazać także poprzez talerz. Nadany Krakowowi tytuł Europejskiej Stolicy Kultury Gastronomicznej 2019 to świetna okazja, by zachęcić do tego restauratorów – mówi Adam Chrząstowski.

Do akcji dołączyło 21 restauracji, w których do końca roku będzie można spróbować przygotowanych specjalnie z okazji Krakowskiego Menu Stołecznego dań. Szefowie kuchni sięgnęli po klasyki: obwarzanka, maczankę czy tort Sachera. Wykorzystali też lokalne produkty: suskę sechlońską, jabłka łąckie, pstrąga ojcowskiego, śmietanę ze Skały, śliwowicę łącką, oscypka czy bryndzę. – To dwa główne kierunki, którymi podążają restauratorzy biorący udział w akcji: część decyduje się na dania inspirowane historią, inne inspiracji szukają w pochodzących z okolic Krakowa produktach – mówi Adam Chrząstowski, pomysłodawca akcji i dodaje, że cieszy go, że wśród propozycji krakowskich szefów kuchni znalazły się też dania budzące wspomnienia z dzieciństwa, jak na przykład małdrzyki.

Krakowskie Menu Stołeczne zagości w restauracjach: Art, Albertina, Baroque, Biała Róża, Copernicus, Enoteka Pergamin, Filipa 18, Fiorentina, Four w Hotelu Grand Ascot, Grand Signature w Grand Hotelu, Hotel Rubinstein, Kogel Mogel, Miodova, Piano Rouge, Pod Aniołami – Muzeum Smaku, Pod Nosem, Stara Zajezdnia by DeSilva, Szara Gęś, Trezo, Wesele i Wierzynek.

ZOBACZ MENU RESTAURACJI

Restauracje, które biorą udział w akcji, będą oznaczone logotypem ESKG 2019. Ich aktualną listę oraz proponowane przez nie menu będzie można znaleźć na stronie kulinarny.krakow.pl. W sierpniu ruszy pierwsza tura konkursu, w którym goście biorących udział w akcji restauracji będą mogli zagłosować na swoje ulubione potrawy z Krakowskiego Menu Stołecznego.

pokaż metkę
Osoba publikująca: Monika Jagiełło
Podmiot publikujący: Kulinarny Kraków
Data publikacji: 2019-04-29
Data aktualizacji: 2021-09-09
Powrót

Zobacz także

Znajdź