Krakowskie Menu Stołeczne. Spróbuj specjalnych dań

Już w 16 krakowskich restauracjach spróbować można dań inspirowanych historią miasta oraz lokalnymi produktami. Krakowskie Menu Stołeczne to element programu Europejskiej Stolicy Kultury Gastronomicznej 2019.

Krakowskie Menu Stołeczne. Spróbuj specjalnych dań
Fot. Kulinarny Kraków

Krakowskie Menu Stołeczne to autorski pomysł szefa kuchni Adama Chrząstowskiego, który nauczył zawodu wielu krakowskich szefów kuchni i kucharzy, a teraz chce ich przekonać do tego, żeby dokładniej przyjrzeli się dziedzictwu kulinarnemu Krakowa. – Historię i kulturę naszego miasta można pokazać także poprzez talerz. Nadany Krakowowi tytuł Europejskiej Stolicy Kultury Gastronomicznej 2019 to świetna okazja, by zachęcić do tego restauratorów – mówi Adam Chrząstowski.

Do akcji dołączyło już 16 restauracji, w których do końca roku będzie można spróbować przygotowanych specjalnie z okazji Krakowskiego Menu Stołecznego dań. Szefowie kuchni sięgnęli po klasyki: obwarzanka, maczankę czy tort Sachera. Wykorzystali też lokalne produkty: suskę sechlońską, jabłka łąckie, pstrąga ojcowskiego, śmietanę ze Skały, śliwowicę łącką, oscypka czy bryndzę. – To dwa główne kierunki, którymi podążają restauratorzy biorący udział w akcji: część decyduje się na dania inspirowane historią, inne inspiracji szukają w pochodzących z okolic Krakowa produktach – mówi Adam Chrząstowski, pomysłodawca akcji i dodaje, że cieszy go, że wśród propozycji krakowskich szefów kuchni znalazły się też dania budzące wspomnienia z dzieciństwa, jak na przykład małdrzyki.

Krakowskie Menu Stołeczne zagości w restauracjach: Art, Albertina, Baroque, Biała Róża, Copernicus, Enoteka Pergamin, Fiorentina, Four w Hotelu Grand Ascot, Grand Signature w Grand Hotelu, Kogel Mogel, Miodova, Piano Rouge, Pod Aniołami – Muzeum Smaku, Szara Gęś, Wesele i Wierzynek.

ZOBACZ MENU RESTAURACJI

 

Restauracje, które biorą udział w akcji, będą oznaczone logotypem ESKG 2019. Ich aktualną listę oraz proponowane przez nie menu będzie można znaleźć na stronie kulinarny.krakow.pl. W czerwcu ruszy pierwsza tura konkursu, w którym goście biorących udział w akcji restauracji będą mogli zagłosować na swoje ulubione potrawy z Krakowskiego Menu Stołecznego.

W związku z dużą liczbą próśb krakowskich restauratorów, termin przyjmowania zgłoszeń do Krakowskiego Menu Stołecznego przedłużono do 31 maja. Krakowskie Menu Stołeczne powinno zawierać minimum trzy dania (zakąska zimna lub / i zupa, danie główne oraz deser), które będą serwowane w restauracji do końca roku 2019. Propozycje karty dań oraz przepisy na potrawy należy wysłać na adres kulinarny.krakow@um.krakow.pl.

Pokaż metkę
Osoba publikująca: Magdalena Wójcik
Podmiot publikujący: Kulinarny Kraków
Zobacz także
POLECAMY