Kulinarny Kraków

Co w krakowskich kulinariach piszczy? Smakowity karnawał

Przed nami karnawał, czas zabawy, licznych imprez, w tym także kulinarnych. Festiwale, uroczyste kolacje, spotkania z ekspertami, a na koniec - a jakże - Zapusty.

Kulinarne perełki Krakowa - spróbuj najlepszej kuchni

Niełatwo jest opisać pokrótce bogatą historię Krakowa – dawnej stolicy, miasta leżącego niegdyś na głównych szlakach handlowych, zamieszkałego przez szereg nacji, z których niemal każda miała wpływ na jego kulturę, od architektury, po kulinaria.

Chodźże na plac. Zakupy po krakowsku

Już od średniowiecza rytm życia Krakowa wyznaczały jarmarki. Z racji położenia miasta na najważniejszych szlakach handlowych, zaopatrywali się na nich nie tylko mieszkańcy, ale i kupcy z całego świata, którzy załatwiali tu swoje interesy. Codzienne zakupy robiono z kolei na placach targowych.

Pierogi, tatar i żurek – garść klasyków

Kraków oferuje głodnemu – temu dosłownie i temu kulinarnych wrażeń – turyście tysiące opcji. Znaleźć tu można lokale z każdej półki i na każdą kieszeń, reprezentujące szeroki przekrój kuchni: od codziennej, barowej gastronomii polskiej i międzynarodowej, przez kuchnie etniczne, aż po miejsca ze światowymi ambicjami.

Nocne życie Krakowa: legendarne miejsca i modne nowinki

Życie nocne Krakowa zdążyło w ciągu ostatnich lat, dzielących nas od zmiany systemu, przejść przez kilka znaczących faz. Każda z nich dołożyła swój fragment do legendy, jaką obrosła krakowska skłonność do hedonizmu.

Co w krakowskich kulinariach piszczy?

Kalendarz krakowskich imprez kulinarnych jest coraz ciekawszy. Targi, degustacje, spotkania, wykłady, kolacje ze znakomitymi szefami kuchni z innych miast, otwarcia nowych restauracji – gdzie szukać informacji o tym, co aktualnie dzieje się w mieście?

Od Barcelony po Flisaka: krakowskie bary mleczne

Pierwszy bar mleczny, "Mleczarnię Nadświdrzańską", otworzył w 1896 r. w Warszawie hodowca krów Stanisław Dłużewski. Nazwa wzięła się stąd, że menu składało się przede wszystkim z dań mlecznych i jarskich. Kilkadziesiąt lat później było ich w Polsce prawie 40 tysięcy.

Wigilia w Krakowie: grzyby, ryby i mak

Kolacja wigilijna to niewątpliwie w większości polskich domów najważniejszy posiłek w roku. W wielu domach do wigilijnych zwyczajów podchodzi się dość restrykcyjnie i przyrządza tradycyjne potrawy, które nie goszczą na stole w żaden inny dzień roku.

Od fine diningu po street food: imprezy kulinarne w Krakowie

Krakowska scena restauracyjna kwitnie. W każdym tygodniu można znaleźć informacje o nowych, otwierających się właśnie restauracjach, a kalendarz kulinarnych wydarzeń puchnie od degustacji, spotkań i targów.

Książki kulinarne rodem z Krakowa

Kraków – miasto literatury UNESCO – może poszczycić się także kilkoma świetnymi książkami o tematyce kulinarnej.

POLECAMY
POLECAMY