Strona główna rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Smaczne świętowanie tradycji w Krakowie, czyli Krakowskie Zapusty

W ostatni weekend karnawału w niedzielę 3 marca w Starej Zajezdni Kraków by DeSilva odbyły się Krakowskie Zapusty. Jest to już druga edycja tego spotkania na Krakowskim Kazimierzu. W tym roku świętowało z nami ponad 3 tysiące osób.

Zapusty, inaczej zwane też karnawałem,  to okres poprzedzający Wielki Post.  Karnawał z włoskiego ‘carnevale’ oznacza „pożeganie z mięsem”, „mięso żegnaj.  Zapusty zaczynają się w Święto Trzech Króli, a kończą w Środę Popielcową. Od dawien dawna karnawał był uprzywilejowaną porą do organizacji wszelkiego rodzaju uczt i widowisk.  W oczekiwaniu na Wielki Post ludzie spędzali czas na zabawie i hulankach. Karnawał to również okres sutych biesiad i uczt . Żegnając zapustne dni, ludzie zapełniali swoje stoły najróżniejszymi daniami i słodkościami. Wśród najbardziej tradycyjnych łakoci  znaleźć można smażone na głębokim tłuszczu pączki czy chrusty.

pączki
Fot. Elżbieta Marchewka

Krakowskie Zapusty bardzo mocno nawiązują do przeszłości oraz tradycji.  Podczas tegorocznego wydarzenia, każdy z uczestników mógł dowiedzieć się więcej na temat karnawałowych tradycji, różnorodności kuchni krakowskiej, związkach kultury i kulinariów oraz poznać przepisy na karnawałowe potrawy i słodkości. Na uczestników czekały różne atrakcje między innymi wielkie, wspólne smażenie chrustu!  Swoją wiedzą kulinarną z uczestnikami podzielili się goście specjalni, a wśród nich  polski krytyk kulinarny, dziennikarz i podróżnik - Robert Makłowicz oraz znakomity szef kuchni Adam Chrząstowski. Wśród ekspertów znalazła się również uczestniczka 5. Edycji Programu Master Chef Polska – Sylwia Ładyga.  Podczas wydarzenia każdy z uczestników miał możliwość skosztować tradycyjnych zapustnych słodkości.

Krakowskie Zapusty to jednak nie tylko karnawał i tradycje z tym związane. W trakcie wydarzenia uczestnicy mogli również poznać historię kawy oraz krakowskich kawiarni. Tradycje kawiarniane Krakowa sięgają XVIII wieku, kiedy to został otwarty pierwszy lokal serwujący kawę. Z upływem czasu napój ten stała się jednym z ulubionych napojów Krakowian. W programie wydarzenia między innymi degustacja kawy oraz warsztaty baristiczne.  

Poza feerią zapachów i smaków na gości czekało wiele innych atrakcji między innymi giftbudka oraz warsztaty kulinarne dla dzieci.

 

 

pokaż metkę
Osoba publikująca: Ireneusz Michał Hyra
Podmiot publikujący: Kulinarny Kraków
Data publikacji: 2019-02-19
Data aktualizacji: 2019-03-04
Powrót

Zobacz także

Znajdź